Callidus vattenblogg

 

 

Vattenbloggen

Av Elisabeth den 2011-08-30 11:10

Höst igen och ovanligt mycket vatten!

I Kungsbacka strax söder om Göteborg kom det så extrema regnmängder att man kallar det 50-års regn.Ca 200 villor fick in vatten i källarna. Låt oss alltså hoppas att det dröjer många år innan det händer igen.

Vi vanliga brunnsägare brukar mest lägga märke till att vattnet blir gulfärgat om det regnat väldigt mycket. Orsaken kan vara att det kommer in vatten för högt upp i brunnen s.k. ytvattenläckage. Det är i så fall lövrester och annat som inte hunnit multna. Kan vara värt att täta brunnen om problemet inte försvinner. Fast just nu är det kanske inte rätt tid att ge sig ut på ett sådant projekt. Det går ju att skjuta upp till våren. Nu är det äntligen dags att hålla sig inne och mysa i höstmörkret.

Betala som du vill!

Dela upp din betalning på fem månader räntefritt. Eller se alternativ betalningsplan.
 

Beställ vattenanalys!

   

Första steget till rent vatten!

Med Callidus Vattenanalys får du svart på vitt om ditt vatten är friskt eller inte. Läs mer och beställ här.

 

Callidus Trygghetsmetod

   

Med Callidus som vattenrenings- leverantör kan du känna dig trygg. Vår affärsidé bygger på att alla våra kunder får bra vatten och en långsiktigt hållbar lösning. Callidus Trygghetsmetod bygger på fem olika steg.